Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.71 in
- Blade Material:
- M390 Steel
- Handle Material:
- G10
- Blade Finish:
- Black
- Handle Color:
- Black
Code: MCT-KN-MRCT204-169RL-2FLGTBK
MPN: 169RL-2FLGTBK
UPC: 841768163084
Product Info for Microtech Stitch S/E Ram - Lok Black Painted Blade Fluted G-10 STD 3.71in Folsing Knife
The Microtech Stitch S/E Ram - Lok Black Painted Blade Fluted G-10 STD 3.71in Folsing Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts !![]()
Purchase your new Microtech Stitch S/E Ram - Lok Black Painted Blade Fluted G-10 STD 3.71in Folsing Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Stitch RAM-LOK is a manual take on their classic Borka Blades collaboration. Designed to be both stylish and utilitarian, the Stitch RAM-LOK features a RAM-LOK Bar Lock, their Iconic X Button, Standard Torx Hardware, a titanium backspacer, and a G10 or carbon fiber handle. Complete with a Stitch-style blade, this manual folder makes a great addition to any everyday carry or collection.
Specifications for Microtech Stitch S/E Ram - Lok Black Painted Blade Fluted G-10 STD 3.71in Folsing Knife:
| Manufacturer: | Microtech |
| Blade Length: | 3.71 in |
| Blade Material: | M390 Steel |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 8.55 in |
| Handle Material: | G10 |
| Blade Finish: | Black |
| Blade Thickness: | 0.16 in |
| Handle Color: | Black |
Package Contents:
- Microtech Stitch S/E Ram - Lok Black Painted Blade Fluted G-10 STD 3.71in Folsing Knife