Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- MRAD
- Tube Diameter:
- 34 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Illumination Color:
- Green, Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 39.5 lb
- Adjustment Click Value:
- 0.1 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
Code: MR-RS-MO12RS-901245701
MPN: 901245701
UPC: 810013525021
Product Info for Meprolight MVO 1-8x28mm 34mm Tube LPVO Rifle Scope, First Focal Plane
The Meprolight MVO 1-8x28mm 34mm Tube LPVO Rifle Scope, First Focal Plane is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts $155.00 Off!![]()
Purchase your new Meprolight MVO 1-8x28mm 34mm Tube LPVO Rifle Scope, First Focal Plane from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The MVO 1-8x28 is a versatile low power variable optic for dynamic, on-the-move engagements with a wide field of view. Daylight bright dual color illumination makes them suitable for various scenarios, from close-quarters engagements to medium-range targets.
Specifications for Meprolight MVO 1-8x28mm 34mm Tube LPVO Rifle Scope, First Focal Plane:
| Manufacturer: | Meprolight |
| Objective Lens Diameter: | 28 mm |
| Magnification: | 1 - 8 x |
| Reticle: | MRAD |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Illumination Color: | Green, Red |
| Finish: | Matte |
| Eye Relief: | 3.74 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 39.5 lb |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Caliber: | .338 Lapua Magnum |
| Battery Type: | CR2032, Lithium Metal |
| Operating Temperature: | -40 - 160 Fahrenheit |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Meprolight MVO 1-8x28mm 34mm Tube LPVO Rifle Scope, First Focal Plane
- High-quality German Schott glass
- Multi-Coated Lenses for minimal glare and reflection
- Low aberration-optimized image quality with 92% Light Transmittance
- Edge to edge sharpness, high contrast, and high-resolution
- Reliable adverse temperature and environmental performance
- Intuitive lockable and zero-resettable Windage and Elevation Turrets, serrated and oversized for use with gloves
- Detachable Throw Lever Extension for fast magnification zoom
Package Contents:
- Meprolight MVO 1-8x28mm 34mm Tube LPVO Rifle Scope, First Focal Plane