Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Gun Make:
- Glock
- Gun Model:
- Universal
- Optic Cut:
- Not Applicable
- Height:
- 0.2 in
- Condition:
- New
- Included Accessories:
- Adapter Plate
Code: MR-RMT-MEP3675-ML88071500
MPN: 88071500
UPC: 810013520248
Product Info for Meprolight Micro Red Dot Sight Mount
The Meprolight Micro Red Dot Sight Mount is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts 14% Off!![]()
Purchase your new Meprolight Micro Red Dot Sight Mount from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Upgrade your handgun setup with Meprolight’s microRDS Adapter Kit! This kit attaches to the pistol via the rear sight dovetail, with no drilling, tapping, or gunsmithing required. Once installed, this adapter serves as a rock-solid attachment point for the Meprolight microRDS – a versatile optic that delivers the rapid target acquisition of a full-size rifle optic in a compact package. In addition to serving as an attachment point for the microRDS, these Red Dot Sight Accessories also work as an excellent night sight, featuring Meprolight’s TruDot self-illuminated sights.
Specifications for Meprolight Micro Red Dot Sight Mount:
| Manufacturer: | Meprolight |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Gun Make: | Glock |
| Gun Model: | Universal |
| Gun Type: | Pistol |
| Fabric/Material: | Metal |
| Optic Cut: | Not Applicable |
| Length: | 1.87 in |
| Width: | 1.41 in |
| Height: | 0.2 in |
| Weight: | 0.2 oz |
| Condition: | New |
| Included Accessories: | Adapter Plate |
| Mount Type: | Dovetail |
Features:
- Serves as attachment point for Meprolight microRDS (not included)
- Serves as self-illuminated iron sights with Meprolight’s TruDot self-illuminated sights
- No gunsmithing, drilling, or tapping required
Package Contents:
- Meprolight Micro Red Dot Sight Mount
- Backup Night Sights, QD adapter, and Optics plate only