Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- 4.3 MOA Dot
- Illumination Color:
- Red
- Condition:
- New
Code: MR-RD-M21BNS-0626232
MPN: 0626232
UPC: 840103145303
Product Info for Meprolight M21 Day/Night Self-Illuminated Reflex Sights
The Meprolight M21 Day/Night Self-Illuminated Reflex Sights is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts $60.00 Off!![]()
Purchase your new Meprolight M21 Day/Night Self-Illuminated Reflex Sights from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
For a bright aiming point in any ambient lighting condition, equip the Meprolight M21 Sight w/ Carrying Handle. These Red Dot Sights made by Meprolight utilize two different illumination systems to maximize target acquisition and provide a proper aiming point. During the day, fiber optics light the way, and at night, a self-powered tritium light glows brightly. The transition between the two lighting systems happens automatically and instantaneously so that you can be prepared for whatever comes your way, any time of day. Best of all, the Meprolight MEPRO M21 Sight requires no batteries to run as the system is all self-illuminated. Use this sight in any weather conditions and acquire targets at a rapid rate with both eyes open. This is the ultimate CQB optic for military personnel, law enforcement, and even hunters. Pick up the Meprolight M21 Illuminated Sight and see how a premium grade optic can boost your shooting performance.
Specifications for Meprolight M21 Day/Night Self-Illuminated Reflex Sights:
| Manufacturer: | Meprolight |
| Color: | Black |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 30 mm |
| Reticle: | 4.3 MOA Dot |
| Illumination Type: | Fiber Optics/Tritium |
| Illumination Color: | Red |
| Emitter Type: | Open |
| Parallax: | Parallax Free |
| Operating Temperature: | -40 - 140 Fahrenheit |
| Water Resistance Level: | Submersible |
| Length: | 4.48 in |
| Width: | 2.16 in |
| Height: | 2.75 in |
| Weight: | 13.12 oz |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of:
- Large field of view (unlimited with both eyes open)
- Rapid target acquisition
- Effective use of sight under extreme conditions
- No batteries. Always ready for action
- Submersion Unlimited
- MIL STD-810
Package Contents:
- Meprolight M21 Day/Night Self-Illuminated Reflex Sights