Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- 68 MOA Ring w/ 2 MOA Dot
- Illumination Color:
- Red
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
- Lens Type:
- Glass
Code: MR-RD-OO6-901142372
MPN: 901142372
UPC: 810013524550
Product Info for Meprolight MCO PRO 1x Reflex Red Dot Sight
The Meprolight MCO PRO 1x Reflex Red Dot Sight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts $45.00 Off!![]()
Purchase your new Meprolight MCO PRO 1x Reflex Red Dot Sight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Unlock the ultimate shooting experience with the all new Meprolight MCO PRO.
Meprolight's advanced closed emitter design shields against all elements for peak performance in any environment. It features a user-selectable 3-segmentreticle with 10 Day/2 NV brightness settings allowing you to customize visibility for every scenario. Setting 5 gives you an impressive 25,000plus hours of battery life, complemented by automatic and manual brightness control along with a convenient Shake Awake feature. Plus, the recoil block ensures alignment and zero hold. It is IP67 water/dust proof rated. This durable optic is built for precision.
Specifications for Meprolight MCO PRO 1x Reflex Red Dot Sight:
| Manufacturer: | Meprolight |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | 7075-T6 Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 0.91 - 1.26 in |
| Reticle: | 68 MOA Ring w/ 2 MOA Dot |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 10 |
| Eye Relief: | Infinite |
| Adjustment Click Value: | 0.5 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Parallax: | 50 yds |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2032 |
| Battery Life: | 25000 hours |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Weight: | 5.33 oz |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Lens Type: | Glass |
| Dimensions: | 2.06x2.28x1.59 in |
| Mount Type: | Picatinny |
| Gun Rail: | MIL-STD 1913 |
Features of Meprolight MCO PRO 1x Reflex Red Dot Sight
- Closed emitter design shields against all elements
- User selectable 3-segment reticle
- 10 Day/2 NV brightness settings
- Automatic and Manual Brightness Control
- Shake Awake
- Recoil block for alignment and zero hold
Package Contents:
- Meprolight MCO PRO 1x Reflex Red Dot Sight