Tap Tap to Zoom
- Color:
- Flat Dark Earth
- Condition:
- New
Code: 3JN-1PG-MDTGP10-105173-FDE
MPN: 105173-FDE
UPC: 990482703974
Product Info for MDT Adjustable Vertical Pistol Grip
The MDT Adjustable Vertical Pistol Grip is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals !![]()
Purchase your new MDT Adjustable Vertical Pistol Grip from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Proper finger and hand placement are crucial for precision marksmanship. Due to varying hand size, marksmen often struggle with finger placement on the trigger. Not anymore. Fore and aft adjustment allows for perfect finger placement, and the vertical grip facilitates a straight pull on the trigger. Easily adjustable.
Realizing that the vertical grip orientation is the preferred position for some competition shooters, we at MDT have created our Adjustable Vertical Grip, consisting of a machined core and two polymer side panels.
The panels are removable and hold a similar shape to our original MDT Pistol Grip to provide comfort and hand support whether shooting prone or in position.
With our usual theme of modularity, these panels have been designed to slide forward and back allowing shooters to custom fit the grip to their liking. MDTs vertical grip is compatible with standard AR pistol grip boss which means it can be used on any chassis in our product line and many from other manufacturers as well.
Specifications for MDT Adjustable Vertical Pistol Grip:
| Manufacturer: | MDT |
| Color: | Flat Dark Earth |
| Weight: | 0.25 lb |
| Condition: | New |
| Country of Origin: | Canada |
| Width: | 1.735 in |
| Size: | Adjustable |
| Fabric/Material: | Polymer |
| Height: | 4.25 in |
Features of MDT Adjustable Vertical Pistol Grip
- The MDT Vertical Grip is compatible with all of our MDT chassis systems for bolt action rifles. Please note, it was not designed to work on Ar-15 type rifles.
Package Contents:
- MDT Adjustable Vertical Pistol Grip