Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 2.7 in
- Serrated:
- Plain
- Overall Length:
- 7.7 in
- Handle Material:
- Stainless Steel
- Handle Color:
- Stainless Steel
- Handle Finish:
- Acrylic
- Blade Finish:
- Damascus
- Blade Shape:
- Dagger
- Color:
- Gray
Code: 2P3-KN2-MC-A047-MC-A047GY
MPN: MC-A047GY
UPC: 805319408468
Product Info for MC Masters Collection MC-A047 2.7in Spring Assisted Knife
The MC Masters Collection MC-A047 2.7in Spring Assisted Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals 15% Off!![]()
Purchase your new MC Masters Collection MC-A047 2.7in Spring Assisted Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Specifications for MC Masters Collection MC-A047 2.7in Spring Assisted Knife:
| Manufacturer: | MC Masters Collection |
| Blade Length: | 2.7 in |
| Blade Material: | 3Cr13 |
| Serrated: | Plain |
| Overall Length: | 7.7 in |
| Handle Material: | Stainless Steel |
| Handle Length: | 5 in |
| Handle Color: | Stainless Steel |
| Handle Finish: | Acrylic |
| Blade Finish: | Damascus |
| Blade Shape: | Dagger |
| Opening Method: | Spring Assisted |
| Additional Features: | Clip |
| Color: | Gray |
Package Contents:
- MC Masters Collection MC-A047 2.7in Spring Assisted Knife