Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.75 in
- Serrated:
- Plain
- Handle Material:
- Stainless Steel
- Handle Color:
- Stainless Steel
- Blade Finish:
- Steel
- Blade Shape:
- Clip Point
- Color:
- Red
Code: 2P3-KN2-MC-A046-MC-A046RD
MPN: MC-A046RD
UPC: 805319406655
Product Info for MC Masters Collection MC-A046 3.75in Spring Assisted Knife
The MC Masters Collection MC-A046 3.75in Spring Assisted Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices 15% Off!![]()
Purchase your new MC Masters Collection MC-A046 3.75in Spring Assisted Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Specifications for MC Masters Collection MC-A046 3.75in Spring Assisted Knife:
| Manufacturer: | MC Masters Collection |
| Blade Length: | 3.75 in |
| Blade Material: | 3Cr13 |
| Serrated: | Plain |
| Handle Material: | Stainless Steel |
| Handle Length: | 4.75 in |
| Handle Color: | Stainless Steel |
| Design/Pattern: | Native American Art |
| Blade Finish: | Steel |
| Blade Shape: | Clip Point |
| Blade Thickness: | 0.11 in |
| Opening Method: | Spring Assisted |
| Additional Features: | Leathr Lanyard w/ Beads |
| Color: | Red |
Package Contents:
- MC Masters Collection MC-A046 3.75in Spring Assisted Knife