Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Gun Type:
- Pistol
- Length:
- 4.5 - 9.28 in
- Weight:
- 19 oz
- Stock/Brace Material:
- 6061-T6 Aluminum
- Condition:
- New
Code: MDI-SBC-SCWR-MXM-48038
MPN: MXM-48038
UPC: 680017480387
Product Info for Maxim Defense Industries SCW Picatinny Rail Wide Brace
The Maxim Defense Industries SCW Picatinny Rail Wide Brace is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals !![]()
Purchase your new Maxim Defense Industries SCW Picatinny Rail Wide Brace from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The toughness of Maxim Defense Picatinny Rail Mount Braces are available for your wide receiver style pistols. Built with the same functionality and durability as our best-selling Gen-6 and Gen-7 braces for pistol, your Picatinny Rail Mount stock finally has a brace option suited for real-world use. Solid attachment, quick deployment, and 5-positions of adjustment make this the perfect choice for your hard-use pistol.
Specifications for Maxim Defense Industries SCW Picatinny Rail Wide Brace:
| Manufacturer: | Maxim Defense Industries |
| Color: | Black |
| Gun Type: | Pistol |
| Length: | 4.5 - 9.28 in |
| Weight: | 19 oz |
| Stock/Brace Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Condition: | New |
| Gun Rail: | Picatinny |
| Finish: | Milspec Anodized |
| Width: | 1.9 in |
Features of Maxim Defense Industries SCW Picatinny Rail Wide Brace
- The Maxim SCW brace is for a variety of pistols that have a rear facing 1913 Picatinny rail mount.
- Each Picatinny Rail Brace comes with a QD sling mount installed.
- Extension tube doubles as watertight storage.
- Vertically adjustable in order to get the exact location of the brace so that the rods do not interfere with the controls of your pistol.
- Optimized for wide body modern sporting firearms i.e. AK style pistols, the CZ Bren 2 pistols, the HK MP5, etc.
Package Contents:
- Maxim Defense Industries SCW Picatinny Rail Wide Brace