Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Gun Type:
- Pistol
- Length:
- 4.5 - 9.28 in
- Weight:
- 17.6 oz
Code: MDI-STB-SCWB-MXM-48037
MPN: MXM-48037
UPC: 680017480370
Product Info for Maxim Defense Industries SCW Picatinny Rail Brace
The Maxim Defense Industries SCW Picatinny Rail Brace is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts !![]()
Purchase your new Maxim Defense Industries SCW Picatinny Rail Brace from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The toughness of Maxim Defense Picatinny Rail Mount Braces are available for your AR style pistols. Built with the same functionality and durability as our best-selling Gen-6 and Gen-7 braces for AR-15, your Picatinny Rail Mount stock finally has a brace option suited for real-world use. Solid attachment, quick deployment, and 5-positions of adjustment make this the perfect choice for your hard-use pistol.
Specifications for Maxim Defense Industries SCW Picatinny Rail Brace:
| Manufacturer: | Maxim Defense Industries |
| Color: | Black |
| Gun Type: | Pistol |
| Length: | 4.5 - 9.28 in |
| Weight: | 17.6 oz |
| Gun Rail: | Picatinny |
| Finish: | Milspec Anodized |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Width: | 1.5 in |
Features of Maxim Defense Industries SCW Picatinny Rail Brace
- The Maxim SCW brace is for a variety of pistols that have a rear facing 1913 Picatinny rail mount.
- Each Picatinny Rail Brace comes with a QD sling mount installed and ships with a D-Ring sling mount for user preference.
- Extension tube doubles as watertight storage.
- Vertically adjustable in order to get the exact location of the brace so that the rods do not interfere with the controls of your pistol.
Package Contents:
- Maxim Defense Industries SCW Picatinny Rail Brace