Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 5 in
- Blade Material:
- 5Cr15
- Blade Type:
- Full Tang, Saw
- Handle Finish:
- Injection Molded Nylon
- Included Accessories:
- Standard
- Color:
- Black/Orange
- Package Type:
- Box
Code: MCL-S9-ERTKSAW001
MPN: ER-TKSAW001
UPC: 805319431329
Product Info for Master Cutlery Elk Ridge T-Handle Trek Saw
Appropriate for your cutting necessities, the Master Cutlery Elk Ridge T-Handle Trek Saw was developed to be the ideal strategy to ensure you have got a top rated sawing device that will not let you down when you need it most. These Master Cutlery Tools are formulated utilizing the resilient and reputable components you currently anticipate seeing out of this well recognized name in the saw blade field. Master Cutlery has been supplying top notch Tools for an insanely long time, and the Master Cutlery Elk Ridge T-Handle Trek Saw is the verification of their dedication to offering shoppers with a number of of the highest quality attainable blades for their necessities. One of our primary aims at OpticsForYou is to ensure we have a wide range of choices for you to decide from. The Master Cutlery Elk Ridge T-Handle Trek Saw is among the many saws that we're pleased to have the capacity to offer our shoppers. For a very good method to obtain a superb cutting utensil, discover the Master Cutlery Elk Ridge T-Handle Trek Saw.![]()
Specifications for Master Cutlery Elk Ridge T-Handle Trek Saw:
| Manufacturer: | Master Cutlery |
| Application: | Outdoor |
| Blade Length: | 5 in |
| Blade Material: | 5Cr15 |
| Blade Type: | Saw, Full Tang |
| Handle Finish: | Injection Molded Nylon |
| Weight: | 0.46 lb |
| Included Accessories: | Standard |
| Color: | Black/Orange |
| Package Type: | Box |
| Overall Length: | 7.5 in |
| Sheath Material: | Nylon |
| Blade Finish: | Satin |
Package Contents:
- Master Cutlery Elk Ridge T-Handle Trek Saw
- Sheath