Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.25 in
- Overall Length:
- 7.63 in
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Handle Color:
- Black Sculpted G10
- Color:
- Black
Code: 178-KN1-MAS975-975
MPN: 975
UPC: 871373564747
Product Info for Maserin Sax 3.25 in Stainless Steel Fixed Blade Knife
The Maserin Sax 3.25 in Stainless Steel Fixed Blade Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts 61% Off!![]()
Purchase your new Maserin Sax 3.25 in Stainless Steel Fixed Blade Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
7.63" (19.38cm) overall. 3.25" (8.26cm) satin finish partially serrated 440 stainless blade. Black sculpted G10 handle. Full tang. Black nylon belt sheath. Boxed.
Specifications for Maserin Sax 3.25 in Stainless Steel Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Maserin |
| Blade Length: | 3.25 in |
| Overall Length: | 7.63 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Handle Color: | Black Sculpted G10 |
| Weight: | 0.54 lb |
| Color: | Black |
| Length: | 19.38 cm |
Package Contents:
- Maserin Sax Fixed Blade