Tap Tap to Zoom
Product Info for Marmot Tungsten Tent - 4 Person
The Marmot Tungsten Tent - 4 Person is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices !![]()
Purchase your new Marmot Tungsten Tent - 4 Person from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Our largest Tungsten casts a wide net of comforts. This backpacker-focused, four-person tent maximizes room. Sleeping pre-bends create vertical walls and more movable space; dual doors and vestibules allow easy tent access and storage. This tent is seam-taped for weather protection, constructed with durable fabrics and comes with color-coded poles for set up. Footprint included.
Specifications for Marmot Tungsten Tent - 4 Person:
| Manufacturer: | Marmot |
| Packed Size: | 24.8 x 8.3 in |
| Minimum Weight: | 8 lb |
| Weight: | 7.9 lb |
| Weight Range: | 7 lb |
| Tent Type: | Backpacking |
| Application: | Backpacking |
| Application: | Camping |
| Sleep Capacity: | 4-Person |
| Fabric/Material: | 100% Polyester |
| Body Material: | 40d 100% Polyester No-See-Um Mesh F/R 68d 100% Polyester Taffeta F/R |
| Floor Material: | 68d Polyester Taffeta 190T 2000mm F/R |
| Rain Fly Material: | 68d Polyester Taffeta 190T 1800mm F/R |
| Age Group: | Adults |
| Internal Length: | 93 in |
| Max Length: | 93 in |
| Internal Width: | 82 in |
| Max Width: | 82 in |
| Internal Height: | 52 in |
| Seasonal/Temperature Use: | 3 Season |
| Tent Footprint: | Yes |
| Tent Poles: | 4 / DAC Press-Fit 9.5mm / Velocity 8.5mm |
| Vestibule Area: | 36.60 sqft, 3.40 sqm |
| Floor Area: | 53 sq ft / 4.9 sq m |
Features of Marmot Tungsten Tent - 4 Person
- Two D-shaped doors plus two vestibules for gear storage; freestanding design
- Seam-taped, full-coverage fly for rain protection; seam-taped, catenary-cut floor helps keep water out
- Color-coded, easy-pitch clips, poles, and fly make it easy to put up the tent quickly
- Lampshade pocket securely holds your headlamp to provide ambient light; interior pockets
- Solution-dyed fabric reduces water consumption during manufacturing; resists UV fading
Package Contents:
- Marmot Tungsten Tent - 4 Person
- Footprint