Tap Tap to Zoom
Product Info for Marmot Tungsten Tent - 1 Person
The Marmot Tungsten Tent - 1 Person is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals !![]()
Purchase your new Marmot Tungsten Tent - 1 Person from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
One hike, many hills: the Tungsten 1P is an intuitive backpacker's tent for the solo hiker. This tent has plenty of room with volume-optimizing design and pre-bend for maximum sleeping space. Durable seam-taped fabrics and a coated polyester taffeta floor round out the details that make life on the trail easier.
Specifications for Marmot Tungsten Tent - 1 Person:
| Manufacturer: | Marmot |
| Packed Size: | 18.1 x 5.5 in |
| Minimum Weight: | 3 lb |
| Weight: | 3.5 lb |
| Weight Range: | 3 - 3.9 lb |
| Tent Type: | Backpacking |
| Application: | Camping |
| Application: | Backpacking, Camping |
| Sleep Capacity: | 1-Person |
| Fabric/Material: | 100% Polyester |
| Body Material: | 40d 100% Polyester No-See-Um Mesh F/R 68d 100% Polyester Taffeta F/R |
| Floor Material: | 68d Polyester Taffeta 190T 2000mm F/R |
| Rain Fly Material: | 68d Polyester Taffeta 190T 1800mm F/R |
| Age Group: | Adults |
| Max Length: | 84 in |
| Max Width: | 36 in |
| Internal Height: | 38 in |
| Seasonal/Temperature Use: | 3 Season |
| Tent Footprint: | Not Included |
| Tent Poles: | 2 / DAC Press-Fit 8.5mm |
| Vestibule Area: | 8.75 sq ft / 0.841 sq m |
| Floor Area: | 21 sq ft / 1.95 sq m |
| Doors: | 1 |
Features of Marmot Tungsten Tent - 1 Person
- Freestanding design
- Seam-taped, full-coverage fly for rain protection; seam-taped, catenary-cut floor helps keep water out
- Shorter folded pole length fits into pack for bikepacking or kayak trips
- Lampshade pocket securely holds your headlamp to provide ambient light; interior pockets
- Solution-dyed fabric reduces water consumption during manufacturing; resists UV fading
Package Contents:
- Marmot Tungsten Tent - 1 Person
- Footprint