Tap Tap to Zoom
Product Info for Marmot Trestles 30 Sleeping Bag
The Marmot Trestles 30 Sleeping Bag is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices Up to 41% Off!![]()
Purchase your new Marmot Trestles 30 Sleeping Bag from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Bundle up on your next outdoor adventure in this Marmot Trestles 30 Sleeping Bag that will keep you warm in temperatures down to 30 degrees F. Plus, these Camping Gear developed by Marmot are filled with Spirafil high loft insulation for optimal warmth and durability. The 3D footbox of this Marmot Trestles 30 Synthetic Bag enhances the insulation and space for your feet for added comfort. If it gets too toasty, use the fold-down second zipper that offers ventilation and easy access into the bag. For the perfect sleeping option while on the road or in the mountains, take the Marmot Trestles 30 Polyester Sleeping Bag.
Specifications for Marmot Trestles 30 Sleeping Bag:
| Manufacturer: | Marmot |
| Color: | Green Lichen/Greenland |
| Temperature Rating: | 30 |
| Bag Shape: | Mummy |
| Lining Material: | 100% Polyester Tafffeta DWR 2.2 oz/yd |
| Insulation: | Spirafil |
| Insulation Weight: | 21 |
| Gender: | Unisex |
| User Height: | 6 ft 0 in (Regular);6 ft 6 in (Long) |
| Foot Girth: | 40in / 101.6cm |
| Hip Girth: | 58in / 147.3cm |
| EN Lower Limit Rating: | 33.4 F / 0.8 C |
| EN Comfort Rating: | 42.3 F / 5.7 C |
| Weight: | 3.2 lb |
| Age Group: | Adults |
| Condition: | New |
| Application: | Backpacking, Camping |
| Fabric/Material: | 100% Polyester |
| Warmth Rating: | 30 |
| Water Resistance Level: | None |
| Operation Temperature Range: | 21 to 30 Fahrenheit |
| EN Rated: | no |
| Weight Range: | 3 - 3.9 lb |
| Sleeping Bag Size | Long |
|---|---|
| Weight | 3.2 lb |
| Shoulder Girth | 64 in |
| Foot Girth | 40in / 101.6cm |
| Hip Girth | 58in / 147.3cm |
| Sleeping Bag Size | Regular |
|---|---|
| Weight | 3.2 lb |
| Shoulder Girth | 62 in |
| Foot Girth | 40in / 101.6cm |
| Hip Girth | 58in / 147.3cm |
Features of Marmot Trestles 30 Sleeping Bag -Synthetic-
- Fold-Down Second Zipper Provides added Ventilation and Easy Access, Main Zipper Anti-Snag Slider reduces Snagging
- Anatomically 3D Footbox increases the insulation and room for your feet, for more Warmth and Comfort
- Spirafil High Loft Insulation for Maximum warmth and durability
- EN Tested
- Combination Wave Construction Top provides Maximum Loft and Warmth, Blanket Construction Bottom for the best warmth and comfort under body
- Full Length Locking YKK Two Way Zipper
- 3D Hood Construction
- Stash Pocket
- Draw Cords
- Snagless Insulated Draft Tube
- Two Hang Loops
- Compression Stuff Sack
Package Contents:
- Marmot Trestles 30 Sleeping Bag (Synthetic)