Tap Tap to Zoom
Product Info for Marmot Limestone Tent - 6 Person
The Marmot Limestone Tent - 6 Person is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices !![]()
Purchase your new Marmot Limestone Tent - 6 Person from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
A castle and a keep for growing families on-the-go, this impressive structure sets up in minutes and creates a roomy and inviting space to crash-out after a long day at play. Two generous D-shaped doors prevent juvenile logjams, while handy, removable hanging pockets in the vestibule keep your odds and ends in good order. Rugged canopy and floor fabrics hold up to years of use and abuse.
Specifications for Marmot Limestone Tent - 6 Person:
| Manufacturer: | Marmot |
| Condition: | New |
| Internal Height: | 76 in |
| Sleep Capacity: | 6-Person |
| Application: | Car/Base Camping |
| Floor Area: | 83 sq ft / 7.7 sq m |
| Weight: | 17.6 lb |
| Fabric/Material: | 100% Polyester |
| Packed Size: | 10 x 28 in / 26 x 71 cm |
| Body Material: | 40d 100% Polyester No-See-Um Mesh F/R, 150d 100% Polyester Oxford 3000mm W/R, F/R |
| Seasonal/Temperature Use: | 3 Season |
| Age Group: | Adults |
| Minimum Weight: | 16 lb |
| Tent Footprint: | Not Included |
| Tent Poles: | 4 / DAC 12mm Poles |
| Vestibule Area: | 25 sq ft / 2.4 sq m |
| Max Length: | 120 in |
| Max Width: | 100 in |
| Floor Material: | 150D Nylon Oxford 3000mm, W/R, F/R |
| Rain Fly Material: | 68D Polyester Ripstop, 1800 mm Coating |
| Doors: | 2 |
| Application: | Car/Base Camping, Camping |
| Weight Range: | 7 lb |
| Tent Type: | Car Camping |
| Last Chance: | Yes |
Features of Marmot Limestone Tent - 6 Person
- Zone pre-bend construction creates vertical walls for roomier sleeping area and greater headroom
- Freestanding design with two D-shaped doors gives you convenient in-and-out access with 2 vestibules for gear storage to help maximize internal usable floor space
- Weatherproof seam-taped full-coverage fly with vents
- Color-coded 'easy pitch' clips, poles and fly make it easy to put up the tent quickly
- Lampshade pocket securely holds your headlamp to provide ambient light
- Seam-taped, catenary-cut floor to keep out water
- Interior pockets for small gear organization
- Pole sleeve/clip combo for easy setup
Package Contents:
- Marmot Limestone Tent - 6 Person