Tap Tap to Zoom
Product Info for Marmot Limestone 4 Person Tent
The Marmot Limestone 4 Person Tent is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts !![]()
Purchase your new Marmot Limestone 4 Person Tent from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
For family campingwhen comfort countsturn to this sturdy and hassle-free outdoor living solution and let the good times roll in record time! Fabrics are weather-resistant and tougher than dirt, and abundant fly vents prevent muggy indoor conditions, even during epic pillow fights.
Specifications for Marmot Limestone 4 Person Tent:
| Manufacturer: | Marmot |
| Condition: | New |
| Sleep Capacity: | 4-Person |
| Application: | Car/Base Camping |
| Floor Area: | 59.2 sq ft |
| Weight: | 11 lb |
| Fabric/Material: | 100% Polyester |
| Packed Size: | 26.0 x 9.4 in |
| Body Material: | 100% Polyester Taffeta |
| Seasonal/Temperature Use: | 3 Season |
| Age Group: | Adults |
| Minimum Weight: | 10 lb |
| Tent Footprint: | Not Included |
| Tent Poles: | 4 / DAC 12mm Poles |
| Vestibule Area: | 30.14 sq ft |
| Max Length: | 100 in |
| Max Width: | 86 in |
| Floor Material: | 100% Polyester Oxford |
| Rain Fly Material: | 100% Polyester Taffeta |
| Doors: | 2 |
| Application: | Camping |
| Weight Range: | 7 lb |
| Tent Type: | Car Camping |
| Frame Material: | DAC DA17 |
| Seam Taped: | Yes |
| Hitch Size: | 1.25 in |
| Carry Capacity: | 1 pair |
| Camera Compatibility: | GoPro Hero 4 |
| SPF Rating: | 30 - 44 |
Features of Marmot Limestone 4 Person Tent
- Zone Pre-Bend Construction Creates Vertical Walls, More Roomy Sleeping Area and Greater Head Room
- Two D Shaped Doors/Two Vestibules for Gear Storage. Free Standing Design
- Weatherproof Seam Taped Full Coverage Fly with Vents
- Color Coded 'Easy Pitch' Clips and Poles
- Lamp Shade Pocket Securely Holds Your Headlamp to Provide Ambient Light
- Seam Taped Catenary Cut Floor
- Interior Pockets for Small Gear Organization
- Pole Sleeve-Clip Combo
- Light-Reflective Points
- Jingle-Free Nylon Zipper Pulls
- DAC DA17 Poles
- Optional Footprint Available
Package Contents:
- Marmot Limestone 4 Person Tent