Tap Tap to Zoom
Product Info for Marmot Limelight Tent - 3 Person
The Marmot Limelight Tent - 3 Person is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts !![]()
Purchase your new Marmot Limelight Tent - 3 Person from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
We embraced simplicity with the Limelight series: Quick to set-up and slight in weight, you can camp in style in this roomy home-away-from-home. The zone construction increases livable space, and a super-sized double door and rear D-shaped door lead to two side vestibules to keep all your gear dry in wet weather.
Specifications for Marmot Limelight Tent - 3 Person:
| Manufacturer: | Marmot |
| Packed Size: | 22 x 8 in, 22 x 8 in |
| Minimum Weight: | 6.02 lb |
| Weight: | 6.5 lb |
| Weight Range: | 5 - 6.9 lb |
| Tent Type: | Backpacking |
| Sleep Capacity: | 3-Person |
| Fabric/Material: | 40d 100% Polyester No-See-Um Mesh F/R, 68d 100% Polyester Taffeta F/R |
| Body Material: | 40d 100% Polyester No-See-Um Mesh F/R, 68d 100% Polyester Taffeta F/R |
| Floor Material: | 68d Polyester Taffeta 190T 2000mm F/R |
| Rain Fly Material: | 68d Polyester Taffeta 190T 1500mm F/R |
| Age Group: | Adults |
| Internal Length: | 90 in |
| Max Length: | 90 in |
| Internal Width: | 68 in |
| Max Width: | 68 in |
| Internal Height: | 48 in |
| Seasonal/Temperature Use: | 3 Season |
| Tent Footprint: | Included |
| Tent Poles: | DAC Press-Fit Poles Main Poles/Velocity Aluminum 7000 Ridge Pole |
| Vestibule Area: | 10 sq ft / .93 sq m |
| Floor Area: | 42.5 sq ft / 4 sq m |
| Doors: | 2 |
| Model: | Limelight |
| Maximum Loading Weight: | 6lbs 11oz (2985g) |
| Seam Taped: | Yes |
Features of Marmot Limelight Tent - 3 Person
- Zone pre-bend construction creates vertical walls for a roomier sleeping area and greater headroom; freestanding design with two D-shaped doors
- Two vestibules and additional side wings for gear storage
- Seam-taped bathtub floor helps keep water out
- Laundry line on top of tent for hanging gear or clothing
- Interior pockets; lampshade pocket securely holds your headlamp to provide ambient light
Package Contents:
- Marmot Limelight Tent - 3 Person
- Footprint