Tap Tap to Zoom
Product Info for March Scopes Tactical Turret Illuminated 3-24x52mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane
The March Scopes Tactical Turret Illuminated 3-24x52mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices !![]()
Purchase your new March Scopes Tactical Turret Illuminated 3-24x52mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Compact and lightweight scope perfect for hunting and general shooting.
Specifications for March Scopes Tactical Turret Illuminated 3-24x52mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane:
| Manufacturer: | March Scopes |
| Objective Lens Diameter: | 52 mm |
| Magnification: | 3 - 24 x |
| Reticle: | FML-TR1H |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 0.09 in |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 35 - 4.3 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 6.67 degrees |
| Eye Relief: | 85 - 100 mm |
| Color: | Black |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 13.23 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | Side |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | Stand Alone Lithium |
| Fabric/Material: | Aluminium |
| Focus Range: | 10 yds to infinity |
| Lens Material: | ED Glass |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Fogproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 34 Mil Rad |
| Gun Type: | Rifle |
| Country of Origin: | Japan |
Features of March Scopes Tactical Turret Illuminated 3-24x52mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane
- Side focus 10 yard - infinity
- Scope body fully machined from aluminum ingot
- All Japanese metal parts with no plastic part except for minimum essentials such as an insulator
- Argon gas filled for internal stability
- Top quality multi lens coating where the transmittance is very near 100%
- Water repellent lens coating
Package Contents:
- March Scopes Tactical Turret Illuminated 3-24x52mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane
- Lens Cloth
- Hex Wrench
- Flip Caps
- Sun Shade
- Fast Lever
- MD Disk