Tap Tap to Zoom
Product Info for March Scopes Tactical Turret 1.5-15x42mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane
The March Scopes Tactical Turret 1.5-15x42mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts !![]()
Purchase your new March Scopes Tactical Turret 1.5-15x42mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Light weight and compact 1.5-15x42 riflescope in MIL with tactical turrets is ideal for hunting and for precision semi-auto platforms. 42mm objective lens produces excellent low light performance in a compact form factor, while 1.5x low end magnification together with a day bright illuminated dot makes for very fast target acquisition.
Specifications for March Scopes Tactical Turret 1.5-15x42mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | March Scopes |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Magnification: | 1.5 - 15 x |
| Exit Pupil: | 8.7 - 2.8 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Field of View, Linear: | 70.2 - 6.9 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 13.3 degrees |
| Eye Relief: | 69 - 113 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 24.87 oz |
| Parallax: | Side |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | Stand Alone Lithium |
| Fabric/Material: | Aluminium |
| Adjustment Range: | 24 Mil Rad |
| Focus Range: | 10 yds to infinity |
| Lens Material: | ED Glass |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 4 m |
| Fogproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 60 MOA |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of March Scopes Tactical Turret 1.5-15x42mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane
- ED Glass
- Side focus 10 yard - infinity
- Scope body fully machined from aluminum ingot
- All Japanese metal parts with no plastic part except for minimum essentials such as an insulator
- Argon gas filled for internal stability
- Fast focus eyepiece
- 6 level illumination module
- Top quality multi lens coating where the transmittance is very near 100%
- Water repellent lens coating
Package Contents:
- March Scopes Tactical Turret 1.5-15x42mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane
- Lens Cloth
- Hex Wrench
- Flip Caps
- Sun Shade
- Fast Lever
- MD Disk