Tap Tap to Zoom
Product Info for March Scopes High Master Wide March-FX Angle 5x42-56mm FFP Rifle Scope
The March Scopes High Master Wide March-FX Angle 5x42-56mm FFP Rifle Scope is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices !![]()
Purchase your new March Scopes High Master Wide March-FX Angle 5x42-56mm FFP Rifle Scope from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
March-FX 5-42x56mm FFP scope was developed for long-range shooters and hunters who demand the highest mechanical/optical performance. Large elevation travel amount of 130MOA / 40MIL is perfect for long-range shooting. The incorporated High Master lens system (2 Super ED lenses) suppress chromatic aberration even more than with ED lenses and thus produce a sharper image with greater contrast, while still having a strong scope. It also features a Temperature Anti-Drift Lens System that naturally adapts to temperature changes and maintains focus and clarity under a variety of conditions. The wide 26 degrees FOV (a 30% increase over thir standard model) allows the shooter to find the target faster and prevent misfires. Elevation, windage and side focus turrets are lockable.
For the Generation ll of the popular 5-42x56mm scope, they have upgraded the lever locking turrets of the elevation & windage to the latest shuriken locking turrets. (Shuriken are star shaped throwing knives used by Ninjas in Japan. Red is locked, white is unlocked.) The image quality has also been further refined especially near the maximum elevation amount.
Specifications for March Scopes High Master Wide March-FX Angle 5x42-56mm FFP Rifle Scope:
| Manufacturer: | March Scopes |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 5 - 42 x |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Color: | Black |
| Weight: | 35.8 oz |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2032 |
| Gun Type: | Rifle |
Package Contents:
- March Scopes High Master Wide March-FX Angle 5x42-56mm FFP Rifle Scope
- Lens cloth
- Hexa wrench
- Flip caps
- Sunshade
- Fast lever
- MD disk