Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- FML-1
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 695 g
- Adjustment Click Value:
- 0.1 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
- Illumination Type:
- LED
- W/E Travel at 100 Yds:
- 34 Mil Rad
Code: 2A2-RS-MORS32452-DE0474
MPN: D24V52FIML (FML-1 Reticle)
Product Info for March Scopes 3-24x52mm Tactical Turret Rifle Scopes, 30mm Tube, First Focal Plane
The March Scopes 3-24x52mm Tactical Turret Rifle Scopes, 30mm Tube, First Focal Plane is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices !![]()
Purchase your new March Scopes 3-24x52mm Tactical Turret Rifle Scopes, 30mm Tube, First Focal Plane from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Compact and lightweight scope perfect for hunting and general shooting.
Specifications for March Scopes 3-24x52mm Tactical Turret Rifle Scopes, 30mm Tube, First Focal Plane:
| Manufacturer: | March Scopes |
| Objective Lens Diameter: | 52 mm |
| Magnification: | 3 - 24 x |
| Reticle: | FML-1 |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 2.17 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 35 - 4.6 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 0.83 - 6.67 degrees |
| Eye Relief: | 3.35 - 3.94 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 695 g |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 13.23 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Illumination Type: | LED |
| Fabric/Material: | 7140 Aluminium |
| Focus Range: | 10 yds to infinity |
| Lens Material: | ED Glass |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Fogproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 34 Mil Rad |
| Gun Type: | Rifle |
| Country of Origin: | Japan |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of March Scopes 3-24x52mm Tactical Turret Rifle Scopes, 30mm Tube, First Focal Plane
- Side focus 10 yard - infinity
- Scope body fully machined from aluminum ingot
- All Japanese metal parts with no plastic part except for minimum essentials such as an insulator
- Argon gas filled for internal stability
- Top quality multi lens coating where the transmittance is very near 100%
- Water repellent lens coating
Package Contents:
- March Scopes 3-24x52mm Tactical Turret Rifle Scopes, 30mm Tube, First Focal Plane
- Lens Cloth
- Hexa Wrench
- Flip Caps
- Sunshade
- Fast Lever
- MD Disk