Tap Tap to Zoom
Product Info for March Scopes 1.5-15x42mm Normal Turret Rifle Scopes, 30mm Tube, Second Focal Plane
The March Scopes 1.5-15x42mm Normal Turret Rifle Scopes, 30mm Tube, Second Focal Plane is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices !![]()
Purchase your new March Scopes 1.5-15x42mm Normal Turret Rifle Scopes, 30mm Tube, Second Focal Plane from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
PopuIar scope for benchrest shooting. Lightweight scope with variable power.
Specifications for March Scopes 1.5-15x42mm Normal Turret Rifle Scopes, 30mm Tube, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | March Scopes |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Magnification: | 1.5 - 15 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 2.8 - 8.7 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 6.9 - 70.2 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 13.3 degrees |
| Eye Relief: | 69 - 113 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 23.28 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 10.4 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Fabric/Material: | Aluminium |
| Adjustment Range: | 24 Mil Rad |
| Focus Range: | 10 yds to infinity |
| Lens Material: | ED Glass |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Fogproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 40 Mil Rad |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of March Scopes 1.5-15x42mm Normal Turret Rifle Scopes, 30mm Tube, Second Focal Plane
- ED Glass
- Focus from 10 yard to infinity
- Scope body fully machined from aluminum ingot
- All Japanese metal parts with no plastic part except for minimum essentials such as an insulator
- Argon gas filled for internal stability
- Top quality multi lens coating where the transmittance is very near 100%
- Water repellent lens coating
Package Contents:
- March Scopes 1.5-15x42mm Normal Turret Rifle Scopes, 30mm Tube, Second Focal Plane
- Lens Cloth
- Hex Wrench
- Flip Caps
- Sun Shade
- Fast Lever
- MD Disk