Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- FMA-MT
- Tube Diameter:
- 46 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 1480 g
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 20 m to Infinity
- Illumination Type:
- LED
- W/E Travel at 100 Yds:
- 400 MOA
Code: 2A2-RS-MORS66056-DE0212
MPN: D60V56GFIMA (FMA-MT Reticle)
Product Info for March Scopes High Master Genesis 6-60x56mm Rifle Scopes, First Focal Plane
The March Scopes High Master Genesis 6-60x56mm Rifle Scopes, First Focal Plane is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals !![]()
Purchase your new March Scopes High Master Genesis 6-60x56mm Rifle Scopes, First Focal Plane from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The 56mm objective and the 34 mm tube offer high resolution with excellent reliability and ruggedness.
Specifications for March Scopes High Master Genesis 6-60x56mm Rifle Scopes, First Focal Plane:
| Manufacturer: | March Scopes |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 6 - 60 x |
| Reticle: | FMA-MT |
| Tube Diameter: | 46 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 3.3 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 2.18 - 21.8 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 4.16 degrees |
| Eye Relief: | 67 - 82 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 1480 g |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 15.75 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 20 m to Infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Fabric/Material: | 7146 Aluminium |
| Focus Range: | 20 m |
| Lens Material: | ED Glass |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Fogproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 400 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
| Country of Origin: | Japan |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of March Scopes High Master Genesis 6-60x56mm Rifle Scopes, First Focal Plane
- Focus from 10 yard to infinity
- Scope body fully machined from aluminum ingot
- All Japanese metal parts with no plastic part except for minimum essentials such as an insulator
- Argon gas filled for internal stability
- Top quality multi lens coating where the transmittance is very near 100%
- Water repellent lens coating
Package Contents:
- March Scopes High Master Genesis 6-60x56mm Rifle Scopes, First Focal Plane
- Lens Cloth
- Hexa Wrench
- Flip Caps
- Sunshade
- Fast Lever
- MD Disk