Tap Tap to Zoom
Manfrotto Bogen 190XPROB Black Alum. Tripod W/new Horizontal Center Column 190XPROB has been discontinued by Manfrotto and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Tripods yourself to try and find the perfect replacement for you!
The Manfrotto Bogen 190XPROB Black Alum. Tripod W/new Horizontal Center Column 190XPROB is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts !![]()
Purchase your new Manfrotto Bogen 190XPROB Black Alum. Tripod W/new Horizontal Center Column 190XPROB from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Manfrotto Bogen 190XPROB Black Alum. Tripod W/new Horizontal Center Column 190XPROB is on sale and available from our online store. OpticsPlanet, Inc is an Authorized US Distributor for Manfrotto Bogen Tripods.
Newly redesigned, the 190XPROB makes the famous Manfrotto-patented horizontal centre column feature even easier to use. Now, by extending the column to its highest vertical position, it can be swung round to horizontal without removing the head or disassembling the column itself, so switching between framing and positioning setups is more convenient than ever. The ergonomics of the leg angle release mechanism and the quick action leg locks themselves have also been greatly improved.
| attachment:Â | Â 3/8'' screw attachment type |
| bubble spirit level (no.):Â | Â 1 number |
| center column:Â | Â rapid |
| closed length:Â | Â 22.44 in |
| color:Â | Â black color |
| column cross-section:Â | Â three-faceted |
| column tube diameter:Â | Â 25mm |
| leg angles: |  25°.46°.66°.88° |
| leg cross-section:Â | Â round |
| leg sections:Â | Â 3 number |
| legs tube diameter:Â | Â 25. 20. 16 mm |
| load capacity:Â | Â 11.02 lbs |
| material:Â | Â aluminum |
| maximum height:Â | Â 57.48 in |
| maximum height (with center column down):Â | Â 48.03 in |
| minimum height:Â | Â 3.35 in |
| patent:Â | Â patented |
| sections - center column:Â | Â 1 number |
| suggested dolly:Â | Â 127. 127VS |
| weight:Â | Â 3.97 lbs |