Tap Tap to Zoom
Code: MMT-SI-CDRT1-2410-02910-4379
MPN: 2410-02910-4379
UPC: 7619876200815
Be assured that you will be prepared for practically any climate, with the high-grade performance of the Mammut Camp Down -5C/23F 3-Season Sleeping Bag. Made from a distinct thermal material, these Camping Gear will be sure to protect you from the cold, while also providing elasticity and comfort. For quite a while, Mammut has been a renowned leader in the world of outdoor equipment, and the Mammut Camp Down -5C/23F 3-Season Sleeping Bag is a good example of their devotion to making sure that buyers get the value that they are looking for. We, at OpticsForYou, work very hard to make sure that our customers are able to locate the right product that meets their needs, and Mammut Camp Down -5C/23F 3-Season Sleeping Bag is among the premium selection of items that we are thrilled to offer. For a remarkable solution to assure that you have got the most effective outdoor merchandise available today, choose the Mammut Camp Down -5C/23F 3-Season Sleeping Bag.![]()
| Manufacturer: | Mammut |
| Color: | Dark Spring |
| Bag Size: | Long |
| Temperature Rating: | 23 Fahrenheit |
| Bag Shape: | Tapered |
| Zipper Type: | Left |
| Lining Material: | Polyester |
| Gender: | Unisex |
| EN Lower Limit Rating: | -9 F |
| EN Comfort Rating: | 32 F |
| Weight: | 290 g |
| Age Group: | Adults |
| Condition: | New |
| Application: | Hiking |
| Fabric/Material: | 100% Polyester |
| Length: | 195 cm |
| Last Chance: | Yes |
| Sleeping Bag Size | Long |
|---|---|
| Length | 195 cm |
| Weight | 290 g |