Tap Tap to Zoom
Product Info for Meprolight M21 Self-Powered Day & Night Reflex Sight w/ Dust Covers
The Meprolight M21 Self-Powered Day & Night Reflex Sight w/ Dust Covers is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices Up to 14% Off!![]()
Purchase your new Meprolight M21 Self-Powered Day & Night Reflex Sight w/ Dust Covers from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The MeproLight M21 Self Powered Day/Night 1 x30mm Illuminated Reflex Sight provides constant, all-light aiming capability, without the need of a battery supply. Reticle illumination on these Red Dot Sights by Meprolight is achieved by a protected fiber optic light collector system during the day, and by a miniature self-powered tritium light source at night. Night vision compatible, the Meprolight Self Powered Reflex M21 Tactical Sight features a large 30mm diameter lens that provides rapid target acquisition with both eyes open. This Meprolight red dot sight has a quick-release Picatinny mount that perfectly retains zero. Designed through close collaboration with Israeli Special Forces, the Meprolight Self-Powered Red Dot Reflex Weapon Sight is the first reflex sight in the world designed for close quarter combat.
Specifications for Meprolight M21 Self-Powered Day & Night Reflex Sight w/ Dust Covers:
| Manufacturer: | Meprolight |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Metal |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 30 mm |
| Objective Window Size: | 30 mm |
| Illumination Color: | Amber |
| Brightness Settings: | 0 |
| Eye Relief: | 10 - 600 mm |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Parallax: | 0.25 |
| Optical Coating: | AR Coating |
| Light Transmission: | 50 % |
| Battery Type: | Self-Illuminated |
| Operating Temperature: | -40 - 131 Fahrenheit |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Length: | 114 mm |
| Width: | 2.22 in |
| Height: | 70 mm |
| Weight: | 372 grain |
| Included Accessories: | Dust Cover |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Quantity: | 1 |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Attachment Type: | Picatinny |
| Objective Aperture: | 27 mm |
| W/E Travel at 100 Yds: | +/- 35 MOA |
| Mount Type: | Picatinny |
| Gun Rail: | Picatinny |
Features of Meprolight M21 Self-Powered Day & Night Reflex Sight w/ Dust Cover:
- Designed for CQC
- Rapid target acquisition
- Protected fiber optic light collection for daytime
- Miniature, self-powered tritium light source for night time
- Transition between the two systems is instantaneous and automatic
- Night vision compatible
- Always ready for action - no batteries or switches
- Reflexive, parallax-free aiming with both eyes open and focused on the target
- Self-illumination adjusts to ambient light
- Reticle designed to be visible under all conditions
- Operates under all weather and temperature conditions
- Large 30mm diameter lens with state-of-the-art coatings assures large FOV
- Armored design for hard combat use
- Sight is black and grey, no white or bright colored fiber optic tubes exposed
- Increases accuracy and speed when firing under pressure
- Quick-release Picatinny mount retains zero
Package Contents:
- Meprolight M21 Self-Powered Day & Night Reflex Sight w/ Dust Covers