Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- 3.5 MOA Dot
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: 5IH-RD-MOMXP-27860003
MPN: 27860003
UPC: 4251742900103
Product Info for MAK Optics Makdot SXP Red Dot Sight
The MAK Optics Makdot SXP Red Dot Sight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices $10.99 Off!![]()
Purchase your new MAK Optics Makdot SXP Red Dot Sight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The MAKdot SXP is the premium red-dot sight for pistols.
Absolute reliable repeatability, accuracy and precision with lighweight design.
Specifications for MAK Optics Makdot SXP Red Dot Sight:
| Manufacturer: | MAK Optics |
| Finish: | Mate |
| Fabric/Material: | 7075 T6 Aluminium |
| Magnification: | 1 x |
| Reticle: | 3.5 MOA Dot |
| Adjustment Type: | MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2032 |
| Length: | 41 mm |
| Width: | 24 mm |
| Height: | 28 mm |
| Weight: | 13 g |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | No Mount |
Features of MAK Optics Makdot SXP Red Dot Sight
- Super compact.
- High performance thermoplastic (PPS Polymer).
- Automatic brightness control. Battery life up to 50,000 hours.
Package Contents:
- MAK Optics Makdot SXP Red Dot Sight
- Screws
- Lense Cloth
- Battery
- Manuel Instruction