Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- 2 MOA
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: 5IH-RD-MOMS1-27850120
MPN: 27850120
UPC: 4251742900097
Product Info for MAK Optics Makdot S 1x20 Red Dot Sight
The MAK Optics Makdot S 1x20 Red Dot Sight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals !![]()
Purchase your new MAK Optics Makdot S 1x20 Red Dot Sight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
MAKdot S is a high-end closed red dot sight with a very bright and sharp 2 MOA target point and 85% light transmission for a clear, bright and undistorted picture. Robust, closed monoblock housing made of aluminum for safe operation anywhere and anytime. Waterproof and completely reliable. 8 + 4 digitally adjustable intensity levels.
Specifications for MAK Optics Makdot S 1x20 Red Dot Sight:
| Manufacturer: | MAK Optics |
| Finish: | Mate |
| Fabric/Material: | 7075 T6 Aluminium |
| Magnification: | 1 - 20 x |
| Objective Lens Diameter: | 20 mm |
| Reticle: | 2 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Battery Type: | AAA |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 71 mm |
| Width: | 41 mm |
| Height: | 41 mm |
| Weight: | 102 g |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
Package Contents:
- MAK Optics Makdot S 1x20 Red Dot Sight
- Torx Key
- Lense Cloth
- Manuel Instruction
- Battery
- Flip-Up-Cover