Tap Tap to Zoom
Code: MG-FL-MAG-ML300L-S4015-ML300L-S4015
MPN: ML300L-S4015
UPC: 038739505626
The Maglite ML300L LED 4D-Cell Flashlight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts 50% Off!![]()
Purchase your new Maglite ML300L LED 4D-Cell Flashlight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Whether you're a professional using a flashlight for work or security, an outdoor enthusiast, or an occasional user wanting it for emergencies at home or on the road; the New Maglite ML300L LED 4 D-Cell flashlight is the Light For All Your Needs.
| Manufacturer: | Maglite |
| Flashlight Application: | Survival |
| Color: | Black |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 1002 lumens |
| Battery Life: | 5 hours 45 min |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 511 m |
| Bezel Diameter: | 2.235 in |
| Bezel Type: | Standard |
| Lens Finish: | Clear |
| Length: | 14.039 in |
| Weight: | 32 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Battery Type: | D Alkaline |