Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.5 in
- Blade Material:
- Steel
- Condition:
- New
- Handle Color:
- Green Canvas Micarta
- Additional Features:
- Lanyard Hole, Pocket Clip
- Color:
- Micarta
Code: 172-KN-LSTTM1BCVG-TM1BCVG
MPN: TM1B CVG
UPC: 8051887884292
Product Info for Lionsteel TM1 Lockback Grn Micarta 3.50 in Steel Folding Knife
The Lionsteel TM1 Lockback Grn Micarta 3.50 in Steel Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts 29% Off!![]()
Purchase your new Lionsteel TM1 Lockback Grn Micarta 3.50 in Steel Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
4.5" (11.43cm) closed. 3.5" (8.89cm) black stonewash finish Sleipner tool steel blade. Green canvas micarta handle. Thumb disk. Glass breaker. Lanyard hole. Pocket clip. Boxed.
Specifications for Lionsteel TM1 Lockback Grn Micarta 3.50 in Steel Folding Knife:
| Manufacturer: | Lionsteel |
| Blade Length: | 3.5 in |
| Closed Length: | 4.5 in |
| Blade Material: | Steel |
| Condition: | New |
| Handle Color: | Green Canvas Micarta |
| Additional Features: | Lanyard Hole, Pocket Clip |
| Weight: | 0.34 lb |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Micarta |
Package Contents:
- Lionsteel TM1 Lockback Grn Micarta