Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 5.88 in
- Overall Length:
- 11.63 in
- Blade Material:
- Steel
- Additional Features:
- Lanyard Hole
- Color:
- White
Code: 172-KN1-LSTT6CVN-T6CVN
MPN: T6 CVN
UPC: 8051887884001
Product Info for Lionsteel T6 Fixed Blade Natural Micarta
The Lionsteel T6 Fixed Blade Natural Micarta is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts 32% Off!![]()
Purchase your new Lionsteel T6 Fixed Blade Natural Micarta from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
11.63" (29.54cm) overall. 5.88" (14.94cm) satin finish blade. Natural canvas micarta handle. Lanyard hole. CPM 3V steel blade. Kydex and Cordura sheath. Black MOLLE compatible belt sheath. Boxed.
Specifications for Lionsteel T6 Fixed Blade Natural Micarta:
| Manufacturer: | Lionsteel |
| Blade Length: | 5.88 in |
| Overall Length: | 11.63 in |
| Blade Material: | Steel |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Weight: | 1.22 lb |
| Additional Features: | Lanyard Hole |
| Color: | White |
| Length: | 29.54 cm |
Package Contents:
- Lionsteel T6 Fixed Blade Natural Micarta