Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 5.88 in
- Overall Length:
- 11.63 in
- Blade Material:
- Steel
- Additional Features:
- Lanyard Hole
- Color:
- Black, White
Code: 172-KN1-LSTT6BCVN-T6BCVN
MPN: T6B CVN
UPC: 8051887884032
Product Info for Lionsteel T6 Fixed Blade Black/Natural
The Lionsteel T6 Fixed Blade Black/Natural is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts 30% Off!![]()
Purchase your new Lionsteel T6 Fixed Blade Black/Natural from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
11.63" (29.54cm) overall. 5.88" (14.94cm) blade. Natural micarta handle. Lanyard hole. Old black finish CPM 3V steel blade. Kydex and Cordura sheath. Black MOLLE compatible belt sheath. Boxed.
Specifications for Lionsteel T6 Fixed Blade Black/Natural:
| Manufacturer: | Lionsteel |
| Blade Length: | 5.88 in |
| Overall Length: | 11.63 in |
| Blade Material: | Steel |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Weight: | 1.22 lb |
| Additional Features: | Lanyard Hole |
| Color: | White, Black |
| Length: | 29.54 cm |
Package Contents:
- Lionsteel T6 Fixed Blade Black/Natural