Tap Tap to Zoom
Product Info for Lionsteel Barlow Roundhead Folding Knife
The Lionsteel Barlow Roundhead Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts Up to 28% Off!![]()
Purchase your new Lionsteel Barlow Roundhead Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The lionSTEEL CollectorKnives series of Barlow knives had their debut in 2017 with a booming success.
The first series was the Roundhead, and it was a spear point in what they would call the Euro-Barlow. A modern day interpretation of the traditional medium Barlow pattern with a few modifications. M390 blade stainless steel, titanium bolsters and liners, a stop pin, radiused everything, and torx held slabs / bolsters.
Variations involve the Shuffler with a Clip blade and the Dom with the Sheepfoot blade. There is also a Barlow with two main blades: with the straight edge of the Wharncliffe and the everyday requirement of the Shuffler, lionSTEEL has delivered an outstanding multi-blade traditional.
The handle scales are made out of natural Micarta, olive wood, ram horn or carbon fibre.
Specifications for Lionsteel Barlow Roundhead Folding Knife:
| Manufacturer: | Lionsteel |
| Blade Length: | 3 in |
| Closed Length: | 3.74 in |
| Blade Material: | M390 |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 6.7 in |
| Blade Finish: | Satin |
| Blade Thickness: | 0.08 in |
| Lock Type: | SlipJoint |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Weight: | 2.29 oz |
Features of Lionsteel Barlow Roundhead Folding Knife
- Titanium bolster and liners
Package Contents:
- Lionsteel Barlow Roundhead Folding Knife