Tap Tap to Zoom
Free Express Shipping!
Show with deals only:
Product Info for Leupold VX-5HD Gen 2 3-15x44mm 30mm Tube Riflescope, Second Focal Plane
The Leupold VX-5HD Gen 2 3-15x44mm 30mm Tube Riflescope, Second Focal Plane is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals !![]()
Purchase your new Leupold VX-5HD Gen 2 3-15x44mm 30mm Tube Riflescope, Second Focal Plane from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
It only takes oneone that does it all. When youre far from camp and seconds from your shot, you need a scope thatll never let you down. The VX-5HD Gen 2 features Leupold's Professional-Grade Optical System and delivers the absolute precision that serious hunters demand. With the CDS-SZL2 SpeedSet dial for quick, tool-free zeroing, an integrated throw lever, competition-grade adjustments and ultra-rugged build, the VX-5HD Gen 2 is the ideal, everything-you-need optic. Dollar for dollar, no other scope comes close. Not in precision, not in performance, not in price.
Specifications for Leupold VX-5HD Gen 2 3-15x44mm 30mm Tube Riflescope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Leupold |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 3 - 15 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 37.8 - 8 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 7.2 - 1.5 degrees |
| Eye Relief: | 3.8 - 3.9 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 19.9 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 13.5 in |
| Parallax: | 50 yds |
| Adjustment Range: | 85 MOA |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
Features of Leupold VX-5HD Gen 2 3-15x44mm 30mm Tube Riflescope, Second Focal Plane
- Leupolds Professional-Grade Optical System delivers the light transmission, glare reduction, and resolution professional guides and shooters demand
- Eliminates accidental dial movement with the push-button ZeroLock system
- Custom Dial System (CDS) to match exact ballistics and environmental conditions
- Eliminates the need for tools when zeroing or changing dials with SpeedSet dial technology
- Sheds dirt and water for clear, crisp images with Guard-ion lens coating
- Extends battery life with Motion Sensor Technology (MST )
- Allows for quick magnification changes with the Integrated throw lever
- Disperses recoil energy for unrivaled durability with ultra-lightweight construction
- Superior ruggedness is verified through Leupolds Punisher testing process
- Waterproof, fogproof, and guaranteed to perform for life
Package Contents:
- Leupold VX-5HD Gen 2 3-15x44mm 30mm Tube Riflescope, Second Focal Plane