Tap Tap to Zoom
Free Express Shipping!
Show with deals only:
Product Info for Leupold VX-4HD 3-12x50mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
The Leupold VX-4HD 3-12x50mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts !![]()
Purchase your new Leupold VX-4HD 3-12x50mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
From tight timber to wide-open country, the VX-4HD, with its true 4:1 zoom, is built to perform. Its Elite Optical System delivers a bright, crisp image when light gets scarce, and the integrated throw lever makes magnification changes fast and easy. Built ultra-rugged to shrug off recoil and extreme weather, the VX-4HD gives you everything you need in one scope - performance, value, and durability that outworks and outperforms everything in its class.
Specifications for Leupold VX-4HD 3-12x50mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Leupold |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 3 - 12 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Eye Relief: | 3.9 - 4 in |
| Color: | Black |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
Features of Leupold VX-4HD 3-12x50mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
- Leupolds Elite Optical System delivers excellent dawn-to-dusk light transmission, glare reduction, and resolution that diehard hunters and shooters demand
- Two revolutions of elevation adjustment with the CDS-ZL2 dial
- Prevent accidental dial movement with the push-button ZeroLock system
- Eliminate the need for holdovers on longer shots with the Custom Dial System
- Integrated throw lever allows for quick magnification changes
- Fast-Focus eyepiece can adjust to your eyesight, so the reticle stays sharp
- Sheds dirt and water for clear, crisp images with Guard-ion lens coating
- Extends battery life with Motion Sensor Technology (MST ) on illuminated models
- Rugged-lightweight construction disperses recoil energy for unrivaled durability
- Waterproof, fogproof, and guaranteed to perform for life
Package Contents:
- Leupold VX-4HD 3-12x50mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane