Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- 1 MOA Dot
- Illumination Color:
- Red
- Red Dot Sights-Footprint:
- Glock MOS
Code: LU-RD-IY12-186280
MPN: 186280
UPC: 030317045531
Product Info for Leupold Freedom RDS 1x34mm Tube Red Dot Muzzleloader, Second Focal Plane
The Leupold Freedom RDS 1x34mm Tube Red Dot Muzzleloader, Second Focal Plane is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts $40.00 Off!![]()
Purchase your new Leupold Freedom RDS 1x34mm Tube Red Dot Muzzleloader, Second Focal Plane from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Several states across the Midwest and West are now allowing 1x optics for muzzleloader seasons. Fortunately, we've got you covered with the best 1x solution available: the Freedom RDS Muzzleloader. This true 1x sight is fully compatible with their Custom Dial System (CDS), making elevation adjustments quick and easy. With a precise 1-MOA dot, you'll have a clear aiming point and the confidence to dial in shots at distances of 400+ yards, all from a sight thats designed, machined, and assembled in the USA for unmatched quality and reliability.
Specifications for Leupold Freedom RDS 1x34mm Tube Red Dot Muzzleloader, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Leupold |
| Color: | Black |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 34 mm |
| Reticle: | 1 MOA Dot |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Weight: | 6.9 oz |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Red Dot Sights-Footprint: | Glock MOS |
Features of Leupold Freedom RDS 1x34mm Tube Red Dot Muzzleloader, Second Focal Plane
- Leupolds Professional-Grade Red Dot Optical System offers unmatched light transmission thats designed to outperform in the most challenging lighting conditions, industry-leading glare reduction for a clear image in harsh, direct light, and the resolution and clarity that professional guides and shooters demand in the field.
- Leupold's Custom Dial System (CDS) gives you the ability to customize your turret (adjustment dial) to your exact ballistics and environmental conditions. Once your new custom dial is installed, simply range the target, turn the dial to that number, and aim dead on.
- The ZeroStop system creates a backstop when returning the dial back to zero, so you don't accidently turn the dial a full revolution in the wrong direction.
- This scope comes with an illuminated reticle, which creates a visible aiming point for greater accuracy in low-light conditions.
- Motion Sensor Technology (MST) extends battery life by automatically deactivating illuminated reticles after five minutes of inactivity and then reactivates instantly as soon as movement is detected.
- Leupold pioneered modern waterproof and fogproof technology using advanced internal gasses and sealing methods that withstand extreme temperatures, elevation changes, and shocks, so the internals of the optics stay moisture free and crystal clear for life.
Package Contents:
- Leupold Freedom RDS 1x34mm Tube Red Dot Muzzleloader, Second Focal Plane