Tap Tap to Zoom
Product Info for Leupold DeltaPoint Pro 1x0.71-1.05in Reflex Red Dot Sight
The Leupold DeltaPoint Pro 1x0.71-1.05in Reflex Red Dot Sight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals Up to 15% Off!![]()
Purchase your new Leupold DeltaPoint Pro 1x0.71-1.05in Reflex Red Dot Sight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
You never want the worst to happen, but if you ever need to defend yourself and your family, make sure your aim is right with the Leupold DeltaPoint Pro 6 MOA Red Dot Sight. These Red Dot Sights are made for competitive speed shooting and home defense, so they will find their target fast and accurately every time you aim. Once it's mounted on your firearm, you can set it and forget it, meaning you don't have to take the time to re-zero every time you aim; it already does it for you. And the multiple brightness settings mean you'll be able to point and shoot night and day. When you have less than seconds to aim, you need the Leupold DeltaPoint Pro 6 MOA Red Dot Sight.
Specifications for Leupold DeltaPoint Pro 1x0.71-1.05in Reflex Red Dot Sight:
| Manufacturer: | Leupold |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 0.71 - 1.05 in |
| Objective Window Size: | 1.05x0.71 in |
| Reticle: | 6 MOA Red Dot |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 8 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Optical Coating: | Anti-Scratch |
| Battery Type: | CR2032 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Weight: | 2 oz |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Quantity: | 1 |
| Red Dot Sights-Footprint: | Deltapoint Pro |
Features of Leupold DeltaPoint Pro 1x0.71-1.05in Reflex Red Dot Sight:
- Supports night vision devices;
- Compatible with modern white phosphor equipment;
- Micro-adjustments fine-tune the red dot to match the sensitivity of your night vision equipment;
- Adjust the brightness of your red dot to match external conditions;
- Improves battery access without removing the sight with top-side battery compartment;
- Extends battery life with Motion Sensor Technology (MST);
- Delivers quick, precise, and repeatable adjustments with 1 MOA click-adjustments;
- Improves target acquisition with its huge field of view;
- Eliminates distortion and color inconsistency with crystal-clear lenses;
- Stands up to the roughest conditions with scratch-resistant lenses;
- Disperses recoil energy for unrivaled durability with ultra-lightweight construction;
- Superior ruggedness is verified through Leupolds Punisher testing process;
- Waterproof, fogproof, and guaranteed to perform for life;
- Professional-Grade Red Dot Optical System 1 MOA slotted click adjustment;
- Push-button on/off Tool-less quick-change battery compartment;
- Compact design;
- Lightweight aluminum housing;
- Optional integrated rear sight
Package Contents:
- Leupold DeltaPoint Pro 1x0.71-1.05in Reflex Red Dot Sight
- 3V Lithium Battery (CR2032)
- Protective Cover
- (x2) M4x.7x15.8mm Torx Head Screws (for installing the sight on the mounting plate)
- Torx T-15 Wrench
- 1/16 Hex Wrench
- Operating Instructions