Tap Tap to Zoom
- Measurement System:
- Metric and Imperial
- Color:
- Black
- Battery Quantity:
- 1
Code: LE-RF-RE724C-40547
MPN: 40547
UPC: 4022243405479
Product Info for Leica Rangemaster CRF Pro Rangefinder
The Leica Rangemaster CRF Pro Rangefinder is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices !![]()
Purchase your new Leica Rangemaster CRF Pro Rangefinder from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The new Rangemaster CRF PRO incorporates the best-in-class optics and features attributed to Leica's legendary rangefinding binoculars including Applied Ballistics solver and mapping technology through BaseMap and Google. On board weather measurements are incorporated into the ballistic solver.
Specifications for Leica Rangemaster CRF Pro Rangefinder:
| Manufacturer: | Leica |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 7 x |
| Eye Relief: | 10 mm |
| Field of View, Linear: | 405 ft at 1000 yds |
| Weather Resistance: | Water Resistant |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Maximum Range: | 2800 yds |
| Weight: | 180 g |
| Width: | 7 in |
| Measurement System: | Metric and Imperial |
| Length: | 113 mm |
| Color: | Black |
| Battery Type: | CR2 |
| Minimum Range: | 10 m |
| Battery Life: | 2000 hours |
| Battery Quantity: | 1 |
| Finish: | Aluminum |
| Rangefinder Application: | Hunting |
Features of Leica Rangemaster CRF Pro Rangefinder
- Leading optical quality for unique observation moments and precise target acquisition
- First time in a compact Leica Rangemaster: the advanced Applied Ballistics software for maximum precision
- Extremely precise laser rangefinding from 10 to 2,600 meters, in just 0.3 seconds
- Full connectivity to the Leica Ballistics App
Package Contents:
- Leica Rangemaster CRF Pro Rangefinder