Tap Tap to Zoom
Code: LE-RF-GEOA1B-40818
MPN: 40818
UPC: 4022243408180
The Leica Geovid Pro AB+ 10x42 Rangefinders is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals !![]()
Purchase your new Leica Geovid Pro AB+ 10x42 Rangefinders from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The pioneer rangefinder with new, innovative technology. When every second counts, the Leica Geovid Pro 10x42 AB+ displays ballistics correction values up to maximum range. In less than 0.3 seconds, the on-board computer outputs the measured distance, plus a brand-new feature the probability of an exact hit. The Leica Geovid Pro 10x42 AB+ boasts absolute top values in the key areas for hunters and long-range shooters: first-class optics for greater detail, sharpness, contrast and color fidelity, high-precision rangefinding up to 2,950 meters, and the Applied Ballistics Elite ballistics program pre-installed. Thanks to close cooperation with the ballistics software specialist Applied Ballistics, the new Leica Geovid Pro 10x42 AB+ also features the worlds first Shot Probability Analysis. This function displays the hit probability based on ambient parameters. Available in the special color Flat Dark Earth, a sandy brown, the Geovid Pro 10x42 AB+ thus provides all the prerequisites for an accurate and ethical shot.
| Manufacturer: | Leica |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Magnification: | 10 x |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Field of View, Angle: | 6.45 degrees |
| Field of View, Linear: | 342 ft at 1000 yds |
| Weather Resistance: | Water Resistant |
| Maximum Range: | 3200 yds |
| Weight: | 34.2 oz |
| Width: | 4.6 in |
| Measurement System: | Yards |
| Length: | 8 in |
| Color: | Flat Dark Earth |
| Battery Type: | CR123, CR2, Lithium Metal |
| Battery Life: | 2000 hours |
| Finish: | Magnesium/Nitrogen |
| Interpupillary Distance: | 56 - 74 mm |
| Exit Pupil: | 4.2 mm |
| Laser Divergence: | 1.8 MRAD |
| Optical Coating: | HDC Coating / Leica AquaDura |
| Rangefinder Application: | Hunting |
| Twilight Factor: | 20.5 |