Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Illuminated 4A
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Color:
- Black
- Adjustment Type:
- MOA
- Condition:
- New
Code: LE-RS-A625WBDC-50301
MPN: 50301
UPC: 4022243503014
Product Info for Leica Amplus 6 L-4W 2.5-15x50mm Rifle Scopes, 30mm, Second Focal Plane
The Leica Amplus 6 L-4W 2.5-15x50mm Rifle Scopes, 30mm, Second Focal Plane is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices !![]()
Purchase your new Leica Amplus 6 L-4W 2.5-15x50mm Rifle Scopes, 30mm, Second Focal Plane from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The high-quality optics of the Leica Amplus 6 2.5-15 x 50 i feature 6x zoom, a large exit pupil, high imaging performance, a wide field of view and a crisp illuminated dot. Outstanding detail recognition and extraordinary edge-to-edge sharpness make this model an uncompromising all-rounder that leaves nothing to be desired. In addition, the rugged design and reliable mechanics of the controls make the Leica Amplus 6 resistant to shocks and the most adverse weather conditions, thus ensuring functional reliability in every hunting situation whether stalking, on a driven hunt, or shooting from blinds at twilight or night. For hunters who know what counts.
Specifications for Leica Amplus 6 L-4W 2.5-15x50mm Rifle Scopes, 30mm, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Leica |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 2.5 - 15 x |
| Reticle: | Illuminated 4A |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Field of View, Linear: | 9 - 49.2 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.5 in |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Adjustment Type: | MOA |
| Battery Type: | CR2032 |
| Adjustment Range: | 50 MOA |
| Optical Coating: | AuduaDura |
| Water Resistant Mark: | 13.2 ft |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Rifle |
Package Contents:
- Leica Amplus 6 L-4W 2.5-15x50mm Rifle Scopes, 30mm, Second Focal Plane