Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Package Type:
- Box
Code: LE-BI-40318-40318
MPN: 40318
UPC: 4022243403185
Product Info for Leica Trinovid HD 8x42mm Roof Prism Binoculars
The Leica Trinovid HD 8x42mm Roof Prism Binoculars is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts !![]()
Purchase your new Leica Trinovid HD 8x42mm Roof Prism Binoculars from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The new Trinovid 42 HD model is a popular classic, which Leica has enhanced by a sophisticated carrying system. Thanks to premium HD technology the robust and lightweight compact binoculars boast razor-sharp images and superior colour neutrality, and they are available with magnification factors of 8x and 10x. The high-traction rubber-armouring makes the binoculars incomparably resilient and offers perfect grip in any weather condition.
Specifications for Leica Trinovid HD 8x42mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Leica |
| Color: | Black |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 17 mm |
| Exit Pupil: | 5.25 mm |
| Field of View, Linear: | 414 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 54 degrees |
| Optical Coating: | HDC Coating / Leica AquaDura |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 18.3 |
| Interpupillary Distance: | 58 - 76 mm |
| Close Focus: | 5.9 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 4 dpt |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistant Mark: | 4 m |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 5.5 in |
| Weight: | 1.61 lb |
| Finish: | Rubber Armored |
| Fabric/Material: | Aluminium |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Zoom: | No |
Features of Leica 8x42 Trinovid HD Binoculars:
- Premium Leica optics for high-contrast
- pin sharp images
- Close focus under six feet
- Innovative carrying system for quick and comfortable use
- Compact construction
- Balanced and lightweight magnesium alloy chassis
- 54 degree apparent angle of view
- Includes adventure strap harness system
Package Contents:
- Leica Trinovid HD 8x42mm Roof Prism Binoculars