Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- Matte
- Fabric/Material:
- Steel
- Quantity:
- 1
- Length:
- 2 in
- Width:
- 1 in
- Weight:
- 4 oz
- Fit:
- Malcolm 6X Long Rifle Telescope
Code: LW-MT-SHDBA-SHDBA
MPN: SHDBA
UPC: 810194021282
Product Info for Hi-Lux Optics Sharps Heavy Duty Base Adapter
The Hi-Lux Optics Sharps Heavy Duty Base Adapter is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals 15% Off!![]()
Purchase your new Hi-Lux Optics Sharps Heavy Duty Base Adapter from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Leatherwood Leatherwood/Hi-Lux Heavy Base SHDBA helps protect your Wm Malcolm Rifle Scope from heavy recoil. This Leatherwood Heavy Base Plate is a necessity when mounting a Wm. Malcolm Scope on any large bore rifle that generates a noticeable amount of recoil.
For our complete selection of products by Leatherwood Leatherwood/Hi-Lux on sale please visit our Leatherwood page. For more information on selecting a Rifle Scope please visit our How to Choose A Rifle Scope guide.
Specifications for Hi-Lux Optics Sharps Heavy Duty Base Adapter:
| Manufacturer: | Hi-Lux Optics |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Steel |
| Quantity: | 1 |
| Gun Type: | Rifle |
| Length: | 2 in |
| Width: | 1 in |
| Height: | 0.5 in |
| Weight: | 4 oz |
| Fit: | Malcolm 6X Long Rifle Telescope |
Features of Hi-Lux Optics Sharps Heavy Duty Base Adapter
- Heavy Duty Base designed for Malcolm 6X Long scope
- Rear Vernier mount "bolts" on to base directly
Package Contents:
- Hi-Lux Optics Sharps Heavy Duty Base Adapter