Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- Matte
- Fabric/Material:
- Steel
- Quantity:
- 1
- Tube Diameter:
- 0.75 in
- Length:
- 11.8 in
- Weight:
- 8.3 oz
- Condition:
- New
Code: LW-MT-STSSMS-M73MT
MPN: M73MT
UPC: 810194021213
Product Info for Hi-Lux Optics Malcolm M73G4 Scope Mount
The Hi-Lux Optics Malcolm M73G4 Scope Mount is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices $6.00 Off!![]()
Purchase your new Hi-Lux Optics Malcolm M73G4 Scope Mount from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The M73MT is designed to be mounted on a Springfield 1903A3. The M73MT is non-parkerized. The shooter can parkerize the mount to match the finish of his or her barrel.
This 3/4" scope mount is for use with the Malcolm 2.5X M73G4.
Specifications for Hi-Lux Optics Malcolm M73G4 Scope Mount:
| Manufacturer: | Hi-Lux Optics |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Steel |
| Quantity: | 1 |
| Tube Diameter: | 0.75 in |
| Length: | 11.8 in |
| Weight: | 8.3 oz |
| Condition: | New |
Features of Hi-Lux Optics Malcolm M73G4 Scope Mount
- Designed to work with Springfield 1903A3
- 3/4" Rings
- Adjustable External Windage
Package Contents:
- Hi-Lux Optics Malcolm M73G4 Scope Mount
- 3/4in Front Ring
- 3/4in Rear Ring