Tap Tap to Zoom
- Hi-Lux DiamondTuff Guarantee
- Hi-Lux Optics Automatic Ranging Trajectory M1200 6-24x50 Rifle Scope, xLR Mil Reticle, Green Illumination, Matte Black, M1200-XLR
- Hi-Lux ART Series 6-24x50mm M-1200 Rifle Scope Quick Start Guide
- Hi-Lux ART Rifle Scopes Quick Start Guide
- Hi-Lux ART Series 6-24x50mm M-1200 Rifle Scope Factory Loads
Product Info for Hi-Lux Optics Automatic Ranging Trajectory ART M1200 6-24x50mm Rifle Scopes, 30mm Tube
The Hi-Lux Optics Automatic Ranging Trajectory ART M1200 6-24x50mm Rifle Scopes, 30mm Tube is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts !![]()
Purchase your new Hi-Lux Optics Automatic Ranging Trajectory ART M1200 6-24x50mm Rifle Scopes, 30mm Tube from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Aiming for your target and ensuring a perfect shot is easier than even thanks to the Leatherwood ART Series 6-24x50mm M-1200 30mm Scope. With an impressive auto-ranging trajectory feature, these Riflescopes from the experts at Hi-Lux Optics extends the range of your chosen cartridges for exceptional 300 to 1200 meter shots. With minimal adjustments needed, the Leatherwood ART Series 6-24x50mm M-1200 Rifle Scope thrives with its ZRO-LOK system that effortlessly keeps you perfectly sighted in shot after shot. Waterproof and nitrogen purged, the Leatherwood ART Series 6-24x50mm M-1200 30mm ZRO-LOK Rifle Scope is ready to take on the most rugged situations you can throw at it year after year.
The Automatic Ranging Trajectory (ART) System was invented and designed by Jim Leatherwood for military snipers in Vietnam during the late 1960s. By using the incrementally adjustable trajectory cam, the new Leatherwood ART scopes can be calibrated for virtually any center fire cartridge from .223 to .50BMG.
Specifications for Hi-Lux Optics Automatic Ranging Trajectory ART M1200 6-24x50mm Rifle Scopes, 30mm Tube:
| Manufacturer: | Hi-Lux Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 6 - 24 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 2 - 8.5 mm |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 4 - 12 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.75 in |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 3 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 32 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 15.5 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 25 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Width: | 3.25 in |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Adjustment Range: | 60 MOA |
| Height: | 3.5 in |
| Focus Range: | 25 m to Infinity |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated, Diamond Tuff14 |
| Brightness Settings: | 11 |
| Battery Life: | 300 hours |
| Operating Temperature: | -20 - 60 Celsius |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | IP65 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 60 MOA |
| Attachment Type: | Screw |
Features of Hi-Lux Optics Automatic Ranging Trajectory ART M1200 6-24x50mm Rifle Scopes, 30mm Tube
- Automatic Ranging Trajectory (ART) Integrated Mount compensates for bullet drop from 200 - 1000 yards or meters (depending on initial setup)
- External Windage adjustment built in front ring
- HR1 MOA Ranging Reticle allows the shooter to rangefind known sized targets by framing them within the reticle.
Package Contents:
- Hi-Lux Optics Automatic Ranging Trajectory ART M1200 6-24x50mm Rifle Scopes, 30mm Tube
- Flip Up Lens Covers
- Microfiber Cloth
- CR2032