Tap Tap to Zoom
Code: LN-M3-SIDEKICK-831429
MPN: 831429
UPC: 037447266355
The Leatherman Sidekick 2.6in Multi-Tool is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts 29% Off!![]()
Purchase your new Leatherman Sidekick 2.6in Multi-Tool from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Leatherman Sidekick Multi Tool is a great choice for first-time users. This Multi-Tool made by Leatherman is a handy pocket-sized tool has all the features you need to get your project done, at a fraction of the cost. The Leatherman Sidekick has the trademark, outside-accessible blades so you can open the knife with just one hand. This Leatherman Multi-Tool has rounded handles that allows the grip around their spring-action jaws, easy and very comfortable. A perfect first choice, or handy backup, you can't beat the value of the Leatherman Sidekick Tool.
| Manufacturer: | Leatherman |
| Application: | Work, Outdoor |
| Closed Length: | 3.8 in |
| Blade Length: | 2.6 in |
| Blade Material: | 420HC Stainless Steel |
| Weight: | 7 oz |
| Knife Application: | Multi-Tool |
| Color: | Mossy Slate |
| Width: | 1.27 in |
| Length: | 6 in |
| Fabric/Material: | 420HC Stainless Steel |