Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Fabric/Material:
- Aircraft Aluminum
- Quantity:
- 3
- Length:
- 8 in
- Width:
- 2.4 in
- Weight:
- 9.2 oz
- Included Accessories:
- 2 Steel Adaptors
- Condition:
- New
Code: 2NZ-MT-MNT-MNTR01-MNT-MNTR01
MPN: MNT-MNTR01
UPC: 4712274523715
Product Info for UTG Pro Tactical Mosin Nagant Tri-Rail Mount
The UTG Pro Tactical Mosin Nagant Tri-Rail Mount is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals 28% Off!![]()
Purchase your new UTG Pro Tactical Mosin Nagant Tri-Rail Mount from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Leapers UTG Tactical Mosin Nagant Tri-Rail Mount MNT-MNTR01 features and extended top rail that accommodates different Rifle Scope positions for adjusting eye relief. The Leapers UTG Mosin Nagant Tactical Tri-Rails also includes 2 removable side rails with 12 slots each for attaching other shooting accessories.
Specifications for UTG Pro Tactical Mosin Nagant Tri-Rail Mount:
| Manufacturer: | UTG Pro |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Aircraft Aluminum |
| Quantity: | 3 |
| Length: | 8 in |
| Width: | 2.4 in |
| Height: | 1.7 in |
| Weight: | 9.2 oz |
| Included Accessories: | 2 Steel Adaptors |
| Condition: | New |
| Gun Rail: | Picatinny |
Features of Leapers UTG Tactical Mosin Nagant Tri-Rail Mount:
- Precision Machined with Maximum Strength
- Extended Top Rail with 17 Slots for Flexible Eye Relief Adjustment, 2 Removable Side Rails with 12 Slots for Additional Accessories
- Features Innovative Double Locking System with Zero-Gap Tight Tolerance for Most Secure Fit
- Great Zero Retention Capability for All Accessories Installed on the Rails
- Includes 2 Steel Adaptors to Replace Rear Sight for Dual Use on Either Full Size or Carbine Rifles
- Intensively Tested by Field Experts and Demonstrates Most Satisfactory Performance
- Friendly Installation, No Gunsmithing Required
Package Contents:
- Leapers UTG Tactical Mosin Nagant Tri-Rail Mount