Tap Tap to Zoom
Product Info for UTG Pro Quick Detach AK Side Mount
The UTG Pro Quick Detach AK Side Mount is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals Up to 17% Off!![]()
Purchase your new UTG Pro Quick Detach AK Side Mount from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The UTG Pro U978S Model 47 Quick-Release Double-Rail Side Mount is a unique mounting rail that gives you a top rail, side rail and an ergonomic quick-detach lever all in one unit. The UTG Pro UTG Model 47 Rail includes a side dovetail rail with detachable 6-slot Picatinny rail, and a long 27-slot Picatinny rail on top with a u-cut for see-through application with iron sights. The UTG Pro UTG Double Rail Side Mount for AK-47 can mount to any AK with a dovetail side mount, and offers exceptional re-zeroing performance.
Specifications for UTG Pro Quick Detach AK Side Mount:
| Manufacturer: | UTG Pro |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Hand: | Ambidextrous |
| Gun Make: | Kalashnikov |
| Length: | 6.5 in |
| Width: | 1.8 in |
| Height: | 3.3 in |
| Weight: | 6.2 oz |
| Gun Rail: | Weaver, Picatinny |
Features of UTG Pro Quick-Detach AK47 Side Mount:
- with ultimate precision and strength
- Fits most AK and variants with side dovetail rail
- Ergonomic lever with quick lock/release with full adjustability
- Top rail with 16 slots for flexible optics application
- Side rail with detachable 6-slot Picatinny rail
- U-cut on top for see-thru application with iron sights
- Great zero holding and re-zeroing capability
Package Contents:
- UTG Pro Quick Detach AK Side Mount
- User Manual
- Hex Screw