Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Lastolite Urban Collapsible 5x7 Background has been discontinued by Lastolite Camera Lighting Equipment and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Photo & Video Lighting Accessories yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Lastolite Urban Collapsible 5x7 Background
The Lastolite Urban Collapsible 5x7 Background is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts !![]()
Purchase your new Lastolite Urban Collapsible 5x7 Background from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Get a convincing outdoor background look with the Lastolite Camera Lighting Equipment Urban Collapsible 5x7 Reversible Background. This photo background by the specialists at Lastolite Camera Lighting Equipment is portable, collapsible and makes for a quick set up. With the Lastolite Urban Collapsible 5x7 Background, you'll no longer have to find locations or be controlled by the weather. Whether it's in the studio or a client's home, the Lastolite Urban Collapsible 5x7 Derelict Wall/Wooden Fence Background creates the outdoor look in an instant.
Specifications for Lastolite Urban Collapsible 5x7 Wooden Fence Background:
| Depth: | 0.59" |
| Height: | 8.27" |
| Height (in Bag): | 33.46" |
| Shape: | Rectangular |
| Weight in Bag: | 7.94 lbs |
| Weight Out of Bag: | 6.61 lbs |
| Width: | 5.91" |
| Width (in Bag): | 33.46" |
Features of Lastolite Urban Collapsible 5x7 Derelict Wall Background:
- Reversible
- Collapses To One Third Of Original Size
- Simple Assembly
- Bag included
Package Contents:
- Lastolite Camera Lighting Equipment Urban Collapsible 5x7 Reversible Background