Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Lastolite Joe McNally Skylite Diffuser has been discontinued by Lastolite Camera Lighting Equipment and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Photo & Video Lighting Accessories yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Lastolite Joe McNally Skylite Diffuser
The Lastolite Joe McNally Skylite Diffuser is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts !![]()
Purchase your new Lastolite Joe McNally Skylite Diffuser from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Photographers will appreciate the Lastolite Camera Lighting Equipment Joe McNally Skylite Rapid Diffuser for lighting control in the most demanding situations. This camera lighting diffuser from the professionals at Lastolite Camera Lighting Equipment is formed of a rigid aluminum frame which delivers reliable performance, even in windy conditions. The Lastolite Joe McNally Collapsible Skylite Diffuser is compatible with all accessories and fabrics that are available for the Skylite Rapid. The Lastolite Joe McNally Skylite Diffuser w/ Masks gives maximum versatility with a convenient size for portability and storage.
Specifications for Lastolite Joe McNally Skylite Diffuser w/ Masks:
| Depth: | 1.18" |
| Diffuser Height: | 39.37" |
| Diffuser Width: | 39.37" |
| Height: | 43.7" |
| Height (in Bag): | 3.94" |
| Length (in Bag): | 45.28" |
| Shape: | Square |
| Weight in Bag: | 6.61 lbs |
| Weight Out of Bag: | 5.51 lbs |
| Width: | 43.7" |
| Width (in Bag): | 12.99" |
Features of Lastolite Joe McNally Collapsible Skylite Diffuser:
- Collapses To One Third Of Original Size
- Simple Assembly
- Collapsible
- Compatible With Flashguns
- 5600k Colour Temperature
- Part of the Joe McNally Signature Range
- Foldable
- Bag included
- Single Person Assembly
Package Contents:
- Lastolite Camera Lighting Equipment Joe McNally Skylite Rapid Diffuser